StatPress

Visits today: 231

Më të fundit nga T Sh

Diaspora TV

Prendush Gjon Gega (Tetor 1916 – Tetor 2014), një mik dhe humanist i dashur i komunitetit shqiptaro-amerikanë

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

Me datën 24 tetor 2014, pushoj së rrahuri në vendlindje, zemra e njeriut shumë të dashur të komunitetit shqiptaro-amerikanë Prendush Gjon Gega në moshën 98-vjeçare. Lajmi i vdekjes së tij, lëndoj shumë zemrat e bashkatdhetarëve të vet, që i deshti dhe e deshtën shumë njeriun e mirë për të gjithë. Ai mbylli sytë i rrethuar nga familja dhe farefisi i tij, me shumë nipa e mbësa, në krahët e djalit të tij Nikës në Dajç të Lezhës… Kujtojmë me nostalgji, se ai u rikthye në Atdheun e tij të dashur, i shoqëruar nga unë, mbas përmbysjes së komunizmit në Shqipëri, pas 50 vjetve në emigracion: si në Kosovë, Belgjikë, Itali dhe SHBA. 

Tomë Mrijaj

Miqësia e hershme dhe e ngushtë, midis pukjanit të mirënjohur Prendush Gjon Gegës dhe shkodranit të famshëm, shkrimtarit Ernest Koliqi, zë fill qysh në Itali.

Ish Ministri i Arsimit të Shqipërisë, profesori i shquar dhe prozatori brilant Ernest Koliqi (1903-1975), në revistën “Shejzat”, tribunë e mendimit pluralist të intelektualëve shqiptarë në emigracion, përmend si shembull model, në një artikull vlerësues, Prendush Gjon Gegën, këtë burr fisnik, me zemër të bardhë dhe shumë humanist, me të gjithë emigrantët politikë shqiptarë, pa dallim feje dhe krahine, të cilët, ishin vendosur në Itali, nën përkujdesin  e Qeverisë Italiane dhe organizatave bamirëse ndërkombëtare, në mbrojtje të popujve të robëruar nga rregjimet diktatoriale komuniste… Continue reading Prendush Gjon Gega (Tetor 1916 – Tetor 2014), një mik dhe humanist i dashur i komunitetit shqiptaro-amerikanë

“Debati në ‘Channel One”. Skënder Bruçaj, për ndeshjen Serbi-Shqipëri

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

Nga HISTORIA E SHQIPERISE: Ismail bèj Vlora dhe Ramis Alia

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

Ismail Qemali, bejleri dhe parlamentari turk-osman qe kur perandoria turk-osmane po shembej u ba patriot, Continue reading Nga HISTORIA E SHQIPERISE: Ismail bèj Vlora dhe Ramis Alia

Ish muslimanja Wafa Sultan tregon për vendin e gruas në Islam

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

Gani Mehmetaj: Nëpër labirintet e frikshme të institucioneve të Kosovës

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

Me shpifje e kurdisje, më ndërhyrje e kërcënime, më shkeljen sistematike të dinjitetit të qytetarit, me përbaltjen e emrit të personaliteteve, institucionet tona po shndërrohen jo vetëm në mekanizma të terrori psikologjik.

“Si është Ibrahim Rugova” me pyeti polici serb me 1997 në Stacionin e Policisë në Lagjen e Muhaxhirëve, në Prishtinë. “Mos e keni gabim”, ia prita, “punoj në Rilindje e jo në Presidencë”  “Jo, jo nuk gabohem unë”,  mu kthye me cinizëm ai. “Nesër në mëngjes ta dorëzosh pushkën!” Mi tregoj katër llojet e shkopinjve, me të cilët kishin nxjerr çdo gjë nga ata që në fillim e mohonin, me tha me buzëqeshje të pështirë. Nuk u paraqita as nesër as kurrë. Shkova në Zvicër derisa u çlirua Kosova nga trupat e NATO-s.

Makthin ma kujtoi futja për herë të dytë në të njëjtin stacionin policor, këto ditë. Arsyeja ishte kjo:  Sekretari matrapaz i MKRS-së, Veton Firzi, kishte dërguar letër shpifëse kundër meje në Këshillin e Pavarur Mbikëqyrës të Shërbimit Civil të Kosovës, kinse paskan nis hetimet kundër meje dhe se hetuesi paska dyshime në dy dokumente. Askush nuk ma kujton më shumë policin serb të vitit 1997 se sa sekretari i MKRS-së Veton Firzi: arrogantë e primitiv si të ishin vëllezër. Continue reading Gani Mehmetaj: Nëpër labirintet e frikshme të institucioneve të Kosovës

Nga Frank Shkreli: PAPA PALI VI PËR SHQIPTARËT DHE KARRIGA BOSH E SHQIPËRISË NË OKB

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email
ottobre 21, 2014

Pablo-VI

……………………..Të djelën, në mbyllje të Sinodit të Jashtzakonshëm mbi Familjen që u mbajtë  në Vatikan, Papa Françesku celebroi meshën me këtë rast në Sheshin e Shën Pjetrit.  Gjatë meshës, Papa Françesku beatifikoi paraardhësin e tij Papa Palin e VI,  duke e shpallur atë  të lumtur.  Me këtë njoftim, Papa Françesku e cilësoi Palin e VI si një “Papë të madh”, si një të “krishtër guximtar” dhe një “apostull të palodhshëm”.  Kardinali italian Giovanni Battista Re u citua të ketë thënë për Papa Palin VI, se ai ishte “një mendimtar i madh” dhe “shumë i ndjeshëm ndaj sfidave të botës moderne”. Ai tha gjithashtu se Pali i VI ishte i vetdijshëm se shumica e njerëzve në këtë botë nuk ishin katolikë, fakt ky që e bënte atë një “burrë të madh të dialogut”, jo vetëm me përfaqsues të besimeve të tjera, por edhe me ata që nuk i përkisnin asnjë besimi.  Kardinali Battista Re u citua nga media të këtë thënë se Papa Pali VI, “ishte shembull i dialogut duke treguar respekt për të tjerët, si njëri që dëgjonte dhe respektonte pikëpamjet e tyre dhe si i tillë besonte se çdo njeri ka vlerë….” Continue reading Nga Frank Shkreli: PAPA PALI VI PËR SHQIPTARËT DHE KARRIGA BOSH E SHQIPËRISË NË OKB

“JUP KASTRATI KY BIR (K…) I MADH I SHKODRES ! 2

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

kstrati2

Nga Fritz Radovani, pjesa e dytë

Nga ky dokument i botuem nga anadollaku “ dr. prof.” Jup Kastrati “Parathanje” e librit të Rakip Beqaj:“Veprimtaria Antikombëtare e Klerit Katolik Shqiptar”, kam besimin se, do të bindeni sesi merreshin tituj e grada shkencore në institucionet përkatëse të Shqipnisë. Titulli i këtij shkrimi (me një modifikim të vogël, nder kllapa), asht marrë nga një pasues i tij, Gjovalin Shkurtaj. …Edhe ky i “konvertuem akademik” ndër arkivat e “shokut” Rakip Beqaj.

PARATHANJE

kastratiVepra e shokut Rakip Beqja, “Veprimtaria antikombëtare e klerit katolik shqiptar”, asht e para e kësaj fare, që po botohet në vendin tone. Libri ka randësi politike, ideologjike dhe shkencore. Ky botim që po del me rastin e 25- vjetorit të çlirimit të Atdheut, asht rezultat gjurmimesh dhe hulumtimesh, prej disa vjetësh, nga ana e auktorit. Përpara se të merrte këtë formë që ka sot, vepra u paraqit si punim diplome në Fakultetin e historisë së USHT me 1964. Gjatë kësaj kohë, u përpunue fillim e mbarim, tue iu largue karakterit shkollor, që kishte në variantin e parë. Në këtë mënyrë iu dha trajtesa e një studimi shkencor me karakter monografik. Punimi asht konceptue drejt, tue u nda në katër kapituj kryesorë.

Në kapitullin e parë, auktori e ka pa të arësyeshme të flasë për kushtet historike e shoqënore të lindjes së kristianizmit dhe për futjen e përhapjen e tij në Shqipni. Në disa paragrafë, auktori ban fjalë edhe për fenë, shikue në dritën e shkencës marksiste-leniniste, për shtetin e Vatikanit, për kishën katolike dhe kapitalet e saj. Kjo hymje ishte e nevojëshme për të kuptue rranjët e thella historike të fesë katolike, e cila, në vendin tone, gjithëmonë “ka qenë ideologji e pushtuesve romakë, italianë dhe austriakë” siç na mëson shoku Enver. Continue reading “JUP KASTRATI KY BIR (K…) I MADH I SHKODRES ! 2

Politika e Beogradit sulmon Shqipërinë përmes mercenarëve islamiko-shqiptarë!

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

Shkruan Asllan Dibrani

Rastin e  ngritjes së flamurit   etnik shqiptar mbi  Beograd  serbët    e shfrytëzojnë  si propagandë   edhe në fushën  diplomatike. Nga urrejtja dhe   primitivizmi  shekullor i tyre,   Ministria    serbe dhe organet zyrtare   deri në kryetarin e tyre Nikoliç, tha se në fluturaken (dronin) me flamur shqiptar ka munguar vetëm eksplozivi në mënyrë që gjithçka të ndërlidhet me terrorizmin. “Është shqetësuese që ekstremistët janë duke shkruar mesazhe të urrejtjes në Manastirin e Deçanit. Gjë që nuk ka  as edhe një lidhje ngritja e flamurit me  ato  teza të tij shoviniste. Pastaj  vazhdon   citojmë:Shqiptarët janë ata  që shkojnë për t’iu bashkuar ISIS-it në Irak dhe Siri”, tha Nikoliç  ndër të tjera. Kjo politike që po shfrytëzohet nga  qeveria serbe    në këto dite  dramatike pas eksesit në  Studionin   e Beogradit ,     po krijohet një  huti nga se  vet organet  shtetërore të Kosovës dhe të  Shqipërisë e deshën atë  gjë  që lejuan    ekstremizmin  islamik të  krijoj   aq hapësire në trojet tona, sa që  edhe vet Departamenti Amerikan   na e tërhoqi vërejtjen  që disa herë. Continue reading Politika e Beogradit sulmon Shqipërinë përmes mercenarëve islamiko-shqiptarë!

Pushteti sot në Kosovë sundohet nga një pakicë kaposh mafioz!

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

Shkruan: Asllan Dibrani

Pushteti sot në Kosovë sundohet nga një pakicë  kaposh të korruptuar të degjeneruar  dhe  të përmbushur  deri ne fyt me   krimin e organizuar   ekonomike dhe  politike , e cila i imponohet në të gjitha rastet shumicës . Bosët e rinj të kapitalit  (të parasë) ndihen kërcënueshëm, duke kaluar nga një karrige tek tjetra, pa u hyrë gjemb në këmbë. Këta përfaqësues tipikë mafiozë me   një trend aktual  nuk mund të jenë kurrsesi produkt i institucioneve shqiptare në Kosovë, por “rastësia”  pseodopolitike  që  koha  nxori të larat dhe të pa larat e tyre   ne balancën politik ekonomik dhe  kulturor. Atëherë kur është dashur të ndodhte ndryshe u kapen pas     vlerave të  kombit siç ishte UÇK-ja e lavdishme , rezistenca  e viteve   81-ta  , e viteve  90-ta . Krijuan emra të rrejshëm politik nga e cila arritën deri në  tenderët  marramendës  me hajni    dhe   keqpërdorime sa që edhe  gurët e Kosovës  dhe nëntokën e tjetërsuan  .Këta janë kapotë   politik  në Qeverinë Thaqi të pa prekshëm dhe manipulant .   Edhe sot e kësaj dite  që  koha ka ardhë  të  largohen nga skena politike,  rezistojnë  duke u kapur me thonj pas karrigeve të pushtetit deri në marrëzi. Continue reading Pushteti sot në Kosovë sundohet nga një pakicë kaposh mafioz!

Kujdes nga fetarët tradhtarë! – Nga Rrezart Kalaja

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

Të  ruhen    ata qe japin mësim   fetar  në shërbim të tradhtarëve me qëllime antishqiptare! 

-Pra imamët  nga të pa imamët , apo nga shejtanët që po sillen me lirë,. se sa në shkretirat   e Saharësë të kenë kujdes ,  sepse janë në shënjestër  nga populli shqiptar dhe miqtë tanë amerikan.
Këta vrastarët, apo hienat e ISIS-it i pamë edhe  në zyrat e tyre në Prishtinë me oficerin serb Fuad Ramiqin, ku zyrat ju  mbeten nën mëshirën e  rrymave të ajrit nga se  e quanin veten  garnster  të pa prekshëm .Edhe ata që mbeten   ja  mbathen nga frika     e popullit drejt për në “xhenet” në tokën e Shamit afër   72 hyrive të Irfan Salihut …
-I pamë takimet e ish akademik Rexhep Qosjes me shejtan Shefqet Krasniqin, njeriun e shtatë si i mençur në botë  hahhahah ,  sipas   propagandës së   ekstremit islamik  me qëndrime antishqiptare!!!E pamë  kryetarin e Rexhep Qosjes , Shefqet Haxhi Krasniqin   ,harambashin  e Krasniqes që e njollosi   fisin e Krasniqes. Po plaku  matuf   me sy urithi, Qosja i Vuthajve e propozoj edhe kryetar të Kosovës hhahah,   mos qeshni   ju se mua mu qesh  nga zori… Se, plaku dy herë bëhet fëmijë. Kështu është  Rexhepi i Vuthajve      e gjeti ky taksirat që kryetarin  e tij    populli ja futën  në birucë… Po pikërisht aty qe   shumë patriot    bënë vite burg  për  t’a çliruar Kosovën nga  Osmanlinjtë e Shqfqetit dhe miqtë serb të tij  që këta bir qeni janë bërë ma të zi se  gratë e keqe.  Besa Rexhepi i Vuthajve në luftën e Kosovës edhe  dimitë i  veshi !!! Ah  trimi     i botës   po   na turpëroj matufi plak … Continue reading Kujdes nga fetarët tradhtarë! – Nga Rrezart Kalaja

Muhaxhedinëve myslimano-kosovarë t’u ndalohet kthimi në Kosovë !!!

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

1 Muhaxhedineve

Nga Asllan Dibrani § Sylë Mujaj

Është e qartë e duhet të dihet se kush hynë më në kufi të Kosovës ata të “Al Mazures” e të “ISIS-it” apo ndonjë rrjeti xhihadist dhe terrorist si pseudoshqiptar dhe mercenar pjesëmarrës në luftërat e huaja duhet t’u thotë stop Kosova !
Nuk i duhen Kosovës,këta mercenar dhe tradhtarë që po operojnë në Kosovë me veprime subversive dhe terroriste. Këtyre ua panë sherrin djemtë dhe burrat në luftën e Sirisë . Së fundmi, pos burrave kanë bërë edhe apel që edhe vajzat e Kosovës të shkojnë e t’ju gjinden afër luftëtareve që po dashkan me vdekë, me gra dhe dashnore për seks drejt ne frontin per vdekje.
Përfaqësues të turpit kombëtar që i humbën vlerat , imazhin dhe identitetin tonë të kombit!.
Ky sherr hyri në Kosovën tonë për mes “Haxhi Qamilash, Milazim Krasniqash, Irfan Saliha, Fuad Ramiqa, Gezim Kelmenda, Ferid Agana, Lutfi Hazira”,ato ferexhetmbuluarat “deputete”,tash me fytyrë dhe sy të mbuluar me të zeza, që po i sjellin pamje të shëmtuar parlamentit të Kosovës ???
Qe propaganda e tyre edhe si deputete kinse femrat shqiptare duhet të pranojnë “robërinë-shaminë” e sa e sa bosh-truve që deshën ta pranojnë filozofinë “VEHABISTE RADIKALE” me moton të shkombëtarizohen për qefin e interesave të huaja . Continue reading Muhaxhedinëve myslimano-kosovarë t’u ndalohet kthimi në Kosovë !!!

Të ruhen ata qe japin mësim fetar në shërbim të tradhtarëve me qëllime antishqiptare!

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

Rrezart Kalaja 

Pra imamët  nga të pa imamët , apo nga shejtanët që po sillen me lirë dhe të pa shqetësuar sesa te ishin në shkretirat   e Saharësë, të kenë kujdes ,  sepse janë në shënjestër  nga populli shqiptar dhe miqtë tanë amerikan dhe evropian.
Këta vrastarët, apo hienat e ISIS-it i pamë edhe  në zyrat e tyre në Prishtinë me oficerin e shërbimit sekret serb famëkeqin  Fuad Ramiqin, ku zyrat ju  mbeten nën mëshirën e  rrymave të ajrit nga se  e quanin veten  gangster  të pa prekshëm .Edhe disa nga ata që mbeten   ia  mbathen nga frika     prej zemrimit të popullit shqiptar, drejt për në “xhenet”,-atje në “Tokën e Shamit” afër   72 hyrive të Irfan Salihut,Shefqet Krasniqit,Naim Tërnavës dhe trimit musliman,”reperit” nacionalist turko-arab, Gold AG …
-I pamë edhe takimet e ish- akademikut “asht e lekurë”, Rexhep Qosjes me shejtan Shefqet Krasniqin, njeriun e shtat si më i mençur në botë…  Hahhahah … Këtë mençuri ia ka vlerësuar propaganda e ekstremit islamik  me qëndrime antishqiptare!!!E pamë  “presidentin” e Rexhep Qosjes , Shefqet Haxhi Krasniqin  me krasniqët e tjerë afër Hashim Thacit; e pamë harambashin  e Krasniqes Shefqet Krasniqin,se si e njollosi   fisin e Krasniqes,këtë fis me rrënjë të thella shqiptare… Po plaku  matuf   e me sy urithi, Rexhep Qosja i Vuthajve,mu ketë e propozoj edhe kryetar të Kosovës?! Hhahah! Mos qeshni   ju… se mua më qeshet  nga zori… Qeshem se thonë, plaku dy herë bëhet fëmijë… Kështu është  Rexhepi i Vuthajve      e gjeti ky taksirat, që kryetarin  e propozuar prej tij,populli ia futën  në birucë… Po pikërisht aty ku shumë atdhetarë të vërtetë shqiptarë    bënë vite e vite burg  për  t’a çliruar Kosovën nga  Osmanlinjtë e Shefqetit dhe miqtë serb të tij  që këta bir qeni janë bërë ma të zi se  gratë e keqija.  Besa Rexhepi i Vuthajve në luftën e Kosovës edhe  dimitë i  veshi !!! Continue reading Të ruhen ata qe japin mësim fetar në shërbim të tradhtarëve me qëllime antishqiptare!

Populli slloven feston 2000 vjetorin e qytetit “Emona” të themeluar nga Ilirët në Lubjanën e sotme!

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

dibrani_nov_13

Nga Asllan Dibrani

Lubjanë në vitin 2014  po feston 2000 vjetorin  i Emona, (Lubjanës), e cila është me rëndësi të madhe për  historinë e këtij qyteti,  po edhe ma gjerë . Lubjana si djepi i ish Emonas me këtë rast dukshëm, shihet se  do të ketë  një ngjarje me përmbajtje dhe vlera  arkeologjike   nga   qytetërimi paraprak  “Emona”  si  një  kulture   e kohës  romake   jo e studiuar mire  nga e cila edhe   vet   studiuesit po ngelin në  gjysmë   studimesh , apo  dëfinimesh në deshifrimin  e saktë   të  vlerësimit  nga se    shenjat dhe    faktet po dalin  se  sipas mbishkrimeve në  gjuhën latine   ishin    Ilirët qe lanë  gjurmët e veta  në tërë gadishullin ballkanik.

 emona_1

Continue reading Populli slloven feston 2000 vjetorin e qytetit “Emona” të themeluar nga Ilirët në Lubjanën e sotme!

Tomë Mrijaj (New York):Tush Ndrecë Mrijaj (1946-2005)

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email
Stina e bukur e verës, është një kohë e mbushur me gëzime. Emigrantët vijnë nga shtete të ndryshme të botës, për të vizituar vendlindjen dhe familjet e tyre. Në këtë sezon të ngrohtë, fillojnë edhe dasmat, që janë gëzime masive me këngë dhe muzikë vendase tradicionale popullore dhe ajo bashkëkohore e lehtë, që më sëshumti pëlqehet nga rinia në Kosovë e gjetkë.
Unë dhe familja ime prej shumë muajsh presim biletat për të udhetuar drejt vendlindjes, një gëzim dhe mall i papërshkruar për të gjithë. Unë, ndjehem ngrohtësisht i rrethuar nga familja dhe rrethi i miqve, dashuria dhe respekti i tyre, i cili, shprehet gjithnjë, falë traditës dhe zakoneve të transmetuar brez mbas brezi në trojet shqiptare. Takimet dhe bisedat vazhdojnë deri në orët e vona të natës, duke rikujtuar fëmijerinë, rininë dhe kohën e tanishme, që përjetohet me hapa të shpejtë, në Kosovën e lirë dhe demokratike.
Kam qenë pranë të gjithëve, jo vetëm në momente të bukura gëzimi, por edhe në raste hidhërimi, kur miqtë, të afërmit dhe njërëzit më të dashur të familjes Mrijaj, kanë kaluar momente hidhërimi, kur kanë ndërruar jetë të afërmit ose njeri i dashur i zemrave të tyre…
Në këto momente gëzimesh dhe hidhërimesh, edhe pas 9 viteve të ndarjes nga jeta të djalit të axhës tim Tush Ndrecë Mrijaj, sërisht ruhet kujtimi i tij në zemrat tona, sepse ky njeri fjalë ëmbël është edhe sot i paharruar mbasi ndjehet gjithnjë mungesa e tij në familje dhe odat e burrave, sepse ka qenë një njeri i veçantë si dashamirë, njeri i besës, bujar, kuvendarë e i zgjuar në odat e burrave etj. Continue reading Tomë Mrijaj (New York):Tush Ndrecë Mrijaj (1946-2005)

Federata “Vatra”, vatër e ngrohtë takimi midis ekspertëve të Arkivate të Kosovë dhe studiuesit të mirënjohur shqiptaro-amerikanë Idriz Lamaj

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

1052949_727145700702253_3704908622267515617_o

Nga Klajd Kapinova

BRONX, New York. Këto ditë një ekip ekspertësh nga Arkivat Qëndrore të Kosovës, zhvilloi takime me përfaqsues të ndryshëm të komunitetit shqiptaro-amerikanë në New York. Miqtë: Ramë Manaj Kryeshef Ekzekutiv i Agjensisë Shtetërore të Arkivave, Prof. Dr. Muhamet Shatri, zyrtar i lartë i Ministrisë së Diasporës për Grumbullimin e Lëndës Arkivore dhe Muzeale dhe njëherazi president i Shoqatës Mbarëshqiptare “Trojet e Arbërit”, Hamdi Bërbatovci, Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Diasporës, Dr. Ruzhdi Panxha, Drejtor i Drejtorisë për Veprimtari Arkivore të Republikës së Kosovës, gjatë gjithë kohës dy javore të qëndrimit në New York, u shoqëruan nga aktivisti i palodhur i komunitetit shqiptaro-amerikanë, studiuesi, publicisti dhe Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes se Prizrenit Tomë Mrijaj. Në vazhdën e traditës së tij mikpritëse bujare, me makinën e tij, studiesi Tome Mrijaj u ofroj delegacionit nga Kosova mundësi takimi me përfaqsues të komunitetit shqiptaro-amerikanë në New York. Continue reading Federata “Vatra”, vatër e ngrohtë takimi midis ekspertëve të Arkivate të Kosovë dhe studiuesit të mirënjohur shqiptaro-amerikanë Idriz Lamaj

Gani MEHMETAJ: E kujt është Prishtina: e Llapit a e Gollakut?

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

“Jeton në Prishtinën e tyre dhe i shanë njerëzit e Llapit e të Gollakut, vetëm dukagjinsat mendon se janë të mençur”, me tha papritmas në rrugë, para Bibliotekës Kombëtare një ish-përkthyes i gazetës ku punova kohë të gjatë. Ma la fjalën në gjysmë, sepse posa nisa t’i them në shaka më këtë mjekër si të  vehabistave, vetëm pantallonat “treqerekesh” të mungojnë, kur nisi të më hidhte rrebeshin e fjalëve. E shikova në sy, në kërkim të ndonjë buzëqeshje, ndërsa gjatë gjithë kohën qeshja, prisja që edhe ai pasi të përfundonte barcaletën të më tregonte se po tallej, dikur më shkoi mendja se donte të luante budallain deri në fund, e pastaj të më thoshte: a të skandalizova? A te lash pa frymë? Por, jo, ai e pati më gjithë mend: ai nuk po e lunte budallain, ai ishte budallai vet.  Eci me nervoz, ndërsa unë e shikova edhe një kohë derisa ecte.

Dikur u këndella pak, e ktheva kujtesën. E gjeta: ishte mllefosur i shkreti më një shkrim timin për krizën e LDK-së dhe për privatizimin e kësaj partie nga një grup njerëzish kryesisht të katundeve të tij, apo në fqinjësi me te. Duket se edhe atij ia kishin hedhur një kockë, prandaj ma lëshoi atë rrebesh fjalësh. Me habiste aq më shumë, sepse nga unë, derisa isha shef i gazetës, pati vetëm të mira si i përvuajtur e i varfër që ishte. Pastaj dëshmohej militant i flaktë i Ibrahim Rugovës. E privilegjova para dy dukagjinasve, që pretendonin të shkonin në Bruksel, kurse unë e dërgova atë. Atëherë nuk isha lokalist, nuk ma thoshte se Prishtinën e ka sjell në brirë nga Malësia e Gollakut. Edhe kur e mbrojta nga një dukagjinas tjetër, i cili kishte vërejtje në punën e tij të përkthyesit, prapë nuk me tha: pse më privilegjon kur nuk jam i rajonit tënd, ndërsa armiqësohesh me dukagjinasit e tu. Atëherë rrezikonte të mbetej pa rrogë, ndërsa me tregoi se vareshin nga ai. Të gjitha këto i kishte harruar, ndërsa iku duke shkumëzuar. Continue reading Gani MEHMETAJ: E kujt është Prishtina: e Llapit a e Gollakut?

Ajet Nuro: Zgjedhja e guvernatorit të BSH dhe shoqëria shqiptare

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

Ajet Nuro

Vjedhja në Bankën e Shqipërisë e zbuluar në stinën e nxehtë të këtij viti përveç ushqimit që i dhuroi mediave shqiptare nxori në pah edhe një dobësi të shoqërisë shqiptare që është mungesa e besimit tek klasa politike, por edhe te mungesa e besimit të gjetjes së kandidateve të besueshëm për të siguruar rolin e guvernatorit të bankës. Pas arrestimit të Ardian Fullanit, zevendësimi i tij, është  padyshim detyra numër një e organeve kompetente, por shpejtësia dhe maturia në këtë zgjedhje janë vendimtare në vendosjen e besimit tek ky institucion kaq i rëndësishëm në jetën ekonomike dhe ne mirëqenien e qytetarëve shqiptarë. 

Kush duhet t’a zgjedh guvernatorin?

Kushtetuta është e qartë, i takon kreut të shtetit të zgjedh numrin një të bankës, por duke qenë një rol kyç në jetën ekonomike të vendit, të gjithë aktorët e ketij vendi duan të fusin hundët në këtë zgjedhje. Continue reading Ajet Nuro: Zgjedhja e guvernatorit të BSH dhe shoqëria shqiptare

PJETER LOGORECI: Aty ku Arti dhe Mikpritja bëhen Traditë…

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

Tash vite me radhë në Koloninë e Artit në Velipojë vazhdon tradita e mirë e „verimit artistik“, (pushim aktiv ku prodhohet art), të shumë artistëve nga të gjitha trevat shqiptare. Mikpritja e mjeshtrit e patriotit shkodran, skulptorit Skender Kraja dhe familjes se tij, i krijon një ambient të kandshëm e shumë pozitiv krijuesve të ndryshëm, artistëve që vizitojnë Koloninë. Për të gjithë banorët e Velipojës e qytetarët e ndryshëm në kalim, është intriguese pamja e përditëshme e Kolonisë, ku nën „tarracen“ karakteristike të punuar në dru të vendosur mbi kolona drurit, punojnë në telajot e tyne apo edhe në gdhënje drurit, krijuesit artistë. 
 
Për cdo vit, gjatë pushimeve të mia verore, interesi për të bukurën dhe për kontaktet me artistët, më tërheq edhe mua drejt Kolonisë. Edhe këtë vit, paraditen e 14 korrikut isha mik te mjeshtri Skender Kraja…. A don miq Profesor Skenderi?- thirra instinktivisht nga mbrapa rrethimit prej druni dhe një “gardhi si derë”. Prof. Skenderi, i cili është mësue me këto thirrje të përditëshme nga shumë amatore e dashamirës të artit që i vijnë shpesh për “kafe”, asht i gjindëshëm menjiherë.

Continue reading PJETER LOGORECI: Aty ku Arti dhe Mikpritja bëhen Traditë…

Ekspozita ‘Katolicizëm dhe kulturë’ zbulon dokumente të rralla

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

TIRANË -  Ekspozita “Katolicizëm dhe kulturë”, e çelur mbrëmë në Bibliotekën Kombëtare, ishte ambienti më i përshtatshëm për kryeministrin Edi Rama që të ndante me pjesëmarrësit lajmin për dhuratën që Papa Françesku do t’ju bëj shqiptarëve gjatë vizitës së tij në Shqipëri. Kryeministri Rama e dha lajmin menjëherë pas fjalës së ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro, e cila e quajti një ngjarje të gëzueshme vizitën e Papa Françeskut në Shqipëri dhe u shpreh se katolicizmi dhe kultura “kanë shënuar një rrugë rëndësishme drejt identitetit tonë evropian”. 
meshariKryeministri Rama u e vlerësoi ekspozitën si një “buqetë që ka përgatitur drejtoresha e re e Bibliotekës për Papën”. “Është një buqetë surprizë që hap një faqe të re në trajtimin e denjë të thesarit të Bibliotekës Kombëtare”, tha Rama. Në fjalimin e tij të shkurtër Rama i dha rëndësi bërjes publike të veprës dixhitale të Buzukut që do të sjellë Papa Françesku për Bibliotekën Kombëtare. Continue reading Ekspozita ‘Katolicizëm dhe kulturë’ zbulon dokumente të rralla

Nga Persida Asllani ( Drejtoresha e re e Bibliotekes Kombetare): ‘Katolicizëm dhe kulturë’

Ju pëlqejnë artikujt e publikuar tek Kosova tek AlbEmigrant? Regjistrohu tek KosovA tek AlbEmigrant me Email

Kur mendojmë për historinë tonë kul turore, formantja katolike e saj përftohet e qartë dhe e pashkëputshme. Në zanafillë të shenjimit politik arbëror, në zanafillë të dokumentimit më të lashtë gjuhësor, në shkrimet themeluese të botës shpirtërore, letrare e kulturore në shqip, në ruajtjen precioze të gjuhës e të kujtesës, në ngjizjen, mbijetesën dhe ripërtëritjen identitare, në rilindjen politike e kulturore, në sfidën e arsimit kombëtar, në farkëtimin e demokracisë së re shqiptare, në themelimin e shtetit modern, në mbrojtjen e dinjitetit njerëzor e deri te qendresa martire ballë regjimit komunist, te forca dëshmuese dhe gjesti frymëzues i ripërtëritjes sonë të tashme, limfa e besimit katolik dhe ajo e kultivimit proliferik që natyrshëm buron prej saj përbëjnë një nga shtyllat e palëkundshme ku mbështetet kultura jonë kombëtare.

Dritësim i pamohueshëm i saj janë “Formula e pagëzimit” dhe “Çeta e profetëve”, “Hylli i dritës” dhe “Visaret e Kombit”, “Histori e Skënderbeut” dhe “Rrno për me tregue”. Dinjitarët e saj ende mahnisin, që nga Buzuku te De Martino e Xanoni, te Fishta, Palaj, e Preng Doçi, nga Ndoc Nikaj te Mjedja e Shllaku, nga Donat Kurti te Gjeçovi e Harapi, nga Daniel Gjeçaj te At Zef Pllumi. Prej tyre e mes tyre mësuan edhe Konica e Arshi Pipa, Koliqi e Martin Camaj, Marubi dhe Ireneu. Continue reading Nga Persida Asllani ( Drejtoresha e re e Bibliotekes Kombetare): ‘Katolicizëm dhe kulturë’